Obchody Święta Niepodległości w powiecie cieszyńskim

11 listopada jest niezwykle ważną dla Polski datą. Tego dnia obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia jej odzyskania, które miało miejsce w 1918 roku. Z tego względu co roku są organizowane uroczystości w całym kraju, aby podkreślić wyjątkowość tej daty. W powiecie cieszyńskim również ich nie zabrakło. Sprawdź sam, jak wyglądały tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości w powiecie cieszyńskim
Ubiegłoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości nie mogły odbyć się w klasycznej wersji ze względu na panujące wówczas warunki sanitarne. W tym roku zadbano o to, aby patriotycznych uroczystości nie zabrakło w powiecie cieszyńskim.
Święto Niepodległości w Cieszynie – harmonogram
Początek obchodów rozpoczął się o godz. 9:00 i miał miejsce w Kościele Jezusowym, gdzie co roku odprawiane jest nabożeństwo ekumeniczne w intencji niepodległości Ojczyzny. Po odprawionych obrządkach nastąpił przemarsz na Plac Wolności, który odbył się w asyście pocztów standardowych i orkiestry.
Kolejną część uroczystości zaplanowano na godz. 10:30 przy Pomniku Niepodległości, który znajduje się przy Liceum im. M. Kopernika na Placu Wolności, gdzie odbyła się manifestacja patriotyczna. Został odśpiewany hymn państwowy, a kolejnym punktem było przywitanie zebranych. Swoje przemówienie wygłosił również Burmistrz Miasta Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz. W późniejszym czasie nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem.
Kolejnym etapem był przemarsz w asyście orkiestry ulicami Cieszyna:
- Pokoju;
- Limanowskiego;
- Regera;
- Menniczą;
- Stary Targ.
Pochód wstąpił również na Rynek, gdzie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego. Złożenie kwiatów miało miejsce również pod tablicą Józefa Piłsudskiego i pod Pomnikiem Legionistów, gdzie odśpiewano także Rotę.
O godz. 12:00 nastąpiło wspólne odśpiewanie hymnu z mieszkańcami miasta, po którym zorganizowano dostępną dla wszystkich lekcję śpiewu patriotycznego. Mieszkańcy mieli także możliwość wstąpić na stoisko 133. Batalionu Lekkiej Piechoty z Cieszyna.
Towarzyszące wydarzenia
11 listopada uroczystości odbywały się również w Szkole Podstawowej nr 6, gdzie od godz. 14:00 można było wziąć udział w przedsięwzięciu, jakim było zakopanie kapsuły czasu 2020-2055. Każdy mieszkaniec mógł dołożyć cegiełkę w postaci własnych pamiątek do uwiecznienia w kapsule.
Od godz. 17:00 w Teatrze im. Adama Mickiewicza trwała uroczysta sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej. Podczas wydarzenia wręczone zostały Laury Ziemi Cieszyńskiej. Wydarzenie było uprzednio biletowane, a każdy zaproszony musiał posiadać uprawniające do wejścia potwierdzenie.