Pierwszy raz na Śląsku: Innowacyjne soczewki o wydłużonej ogniskowej wszczepione pacjentom w cieszyńskim szpitalu
W Szpitalu Śląskim w Cieszynie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. To właśnie tam po raz pierwszy przeprowadzono operację, podczas której zastosowano nowatorską metodę leczenia zaćmy. Jak poinformowała sama placówka, innowacyjna soczewka o wydłużonej ogniskowej została wszczepiona pacjentowi.
Zabiegi okulistyczne, do których zalicza się między innymi usuwanie zaćmy, często wiążą się z koniecznością wszczepienia soczewki. Z reguły są to soczewki jednoogniskowe, które mają na celu przywrócenie naturalnej funkcji oka, oferując ostrość widzenia na jednym, ustalonym poziomie. To oznacza, że po operacji usuwania zaćmy i wszczepieniu tej typu soczewki, pacjent jest zdolny do widzenia wyraźnie tylko na bliską lub daleką odległość, co skłania go do korzystania z okularów dla różnego rodzaju działań.
Jednak to zmieniło się w drugiej połowie lipca, kiedy zespół oddziału okulistycznego pod przewodnictwem dr Agaty Plech w Szpitalu Śląskim w Cieszynie zdecydował się na nowatorski krok. Lekarze po raz pierwszy przeprowadzili operację, podczas której wszczepili pacjentowi soczewkę o wydłużonej ogniskowej. Szpital objaśnił, że takie implanty wewnątrzgałkowe są zaawansowanymi rozwiązaniami, które oferują pacjentom lepszą widoczność na bliską, średnią i daleką odległość. Dzięki nim można uniknąć lub znacznie ograniczyć konieczność noszenia okularów do różnych czynności, takich jak czytanie czy prowadzenie samochodu.
„Soczewki wieloogniskowe to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie okulistyki (…). Pozwalają one pacjentom na uniknięcie konieczności noszenia okularów korekcyjnych po operacji. Umożliwiają nam równoczesne leczenie zaćmy i korekcję wad wzroku w sposób, który wcześniej był nieosiągalny w naszym szpitalu”- skomentowała dr Agata Plech.