Światowy Dzień Wcześniaka – wydarzenia w Cieszynie
17 listopada to niezwykle ważna data dla rodziców dzieci, które urodziły się za wcześnie. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Z tej okazji w Cieszynie nie może zabraknąć corocznego seminarium organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie. Wydarzenie odbywa się pod hasłem: „Mamo, tato, nie jesteście sami…”, a jego głównym założeniem jest edukacja i propagowanie zwiększenia świadomości rodziców, których dzieci urodziły się przedwcześnie. Ideą seminarium jest wsparcie instytucjonalne na terenie powiatu cieszyńskiego.
Światowy Dzień Wcześniaka – wsparcie instytucjonalne na terenie powiatu cieszyńskiego
Już w najbliższą środę, 17 listopada odbędzie się seminarium pod hasłem: „Mamo, tato, nie jesteście sami”, którego celem jest niesienie wsparcia nie tylko dla rodziców, których dzieci urodziły się za wcześnie, lecz także dla tych, którzy tego dziecka oczekują. Data jest szczególną, ponieważ obchodzimy wtedy Światowy Dzień Wcześniaka. O godz. 14:25 rozpocznie się spotkanie pod Przedszkolem Terapeutycznym Słoneczna Kraina, spod którego nastąpi przemarsz do budynku głównego Uniwersytetu Śląskiego. Pochód będzie zmierzał w rytm bijących serduszek wraz z zespołem instrumentalnym studentów edukacji artystycznej pod kierunkiem dr. Bogusława Jana Bembna.
Harmonogram wydarzenia
O godz. 14:45 nastąpi uroczyste przywitanie zebranych gości, wręczenie czapeczek dla wcześniaków z oddziału neonatologicznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie. W późniejszych godzinach zaplanowano prelekcje specjalistów. O godz. 15:00 rozpocznie się wykład dr. n.med Tomasza Dyrdy pt. „Wcześniactwo, czy to choroba na całe życie?”. Od godz. 15:20 przemawiać będzie Leokadia Gawlas-Kaczmarczyk na temat: „Witaj w domu – patronaż domowy”. Następna w planie jest prelekcja dr Sylwii Wrony pt. „Wczesna interwencja w powiecie cieszyńskim – co, gdzie, kiedy?”. O godz. 15:45 opowiadać o możliwościach uzyskania wsparcia z pomocy społecznej dla dzieci przedwcześnie urodzonych, w tym z niepełnosprawnością, opowiadać będzie Agnieszka Baszczyńska wraz z Anetą Ogierman. Od godz. 16:00 Agnieszka Kozieł będzie wyjaśniać zasady działania i form wsparcia z Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego.
W późniejszym czasie zaplanowano prelekcję Małgorzaty Krótki na temat organizacji wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i rodziców w świetle procedur orzecznictwa i opiniowania przez Zespoły Orzekające w Zespole
Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie. Ostatnim etapem wydarzenia jest podsumowanie całego przedsięwzięcia, jak również zaplanowano możliwość zadawania pytań, które pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości.
Dodatkową wiedzę rodzice wcześnie urodzonych dzieci mogą uzyskać na wydarzeniach, które będą organizowane od 16 listopada do 8 grudnia br. Jest to niezwykła okazja, aby wziąć udział w prelekcjach i wykładach, których zadaniem jest uświadomienie, jak można skorzystać z pomocy, jak jej szukać i jakich narzędzi można używać, aby pomogły w trudnej codzienności.